Jdi na obsah Jdi na menu
 


Výstava 2017 - salónek restaurace Srdeční záežitost 15.-16.9.2017

24. 9. 2017

Po roční pauze uspořádal Spolek houbařů Poděbrady výstavu jedlých, nejedlých a jedovatých hub rostoucích v lesích České republiky a zejména v širokém okolí Poděbrad. Výstava se uskutečnila v jednom ze salónků restaurace Srdeční záležitost od čtvrtka 14. 9. do soboty 16. 9. 2017. Letošní vlhčí a chladnější podzimní počasí bylo pro růst hub velmi příznivé, a tak se dala očekávat velmi bohatá úroda houbařských úlovků. Členové naší organizace tak za houbami vyrazili do okolí Poděbrad – Mcel, Prodašic, Báňského a Štítarského lesa, Viničné Lhoty a Jabkenické obory. Houby byly také sbírány v Boru u Poděbrad, parcích, zahradách a sadech přímo v Poděbradech a někteří členové houbařili na Českolipsku, Hlinecku a v Jizerských horách. Houby nosili také návštěvníci výstavy. Nakonec se podařilo nashromáždit a určit neuvěřitelných 292 druhů hub. Určení hub provedli mykologové z České mykologické společnosti a houbařských spolků z Trutnova a Broumova. Výstavu slavnostně zahájil starosta Poděbrad PhDr. Ladislav Langr, který ve svém projevu ocenil zejména osvětovou a propagační činnost našeho houbařského spolku. Po celou dobu výstavy fungovala houbařská poradna, kterou během prvního dne výstavy vedli Anna Švecová a Martin Šimek – mykolog z Nymburka, v pátek Jan Wipler a Jiří Baier – mykolog a autor řady houbařských knih a v sobotu úřadoval místopředseda našeho spolku Daniel Kvasnička. Veřejnost projevila o naši výstavu nebývalý zájem. Výstavu nakonec zhlédlo 1500 návštěvníků a přivítali jsme také více jak 100 dětí z mateřských škol. Během výstavy se z řad návštěvníků přihlásilo do našeho spolku několik dalších zájemců, a tak v současné době máme již 62 členů. Výstava hub splnila svůj účel – aby sbírání hub v našich lesích bylo bezpečným koníčkem.

(Zdeněk Kučera)