Muchomůrka drsná vs. muchomůrka růžovka
Muchomůrka drsná (Amanita franchetii) vs. muchomůrka růžovka (Amanita rubescens).
Houbařská sezóna se začíná probouzet, zřejmě díky teplému počasí a v posledních týdnech i častějšího deště, začínají růst houby, které normálně rostou až za měsíc nebo i déle.
Chtěl bych vás, vzhledem k mému včerejšímu nálezu, seznámit s houbou velmi zřídka rostoucí a zařazenou na Červeném seznamu hub ČR jako EN (endangered) - ohrožený druh, kterou u nás občas nacházím. Jedná se o muchomůrku drsnou, sice podle posledních výzkumů v kuchyni neškodnou, ale podle většiny atlasů i údajů na internetu jedovatou. A protože se jí nejvíce podobá ve své žluté formě muchomůrka růžovka (masák), ukážeme si na obou, mladých i starých, hlavní makroskopické rozdíly.
U mladých je to především rozdíl v barvě báze třeně. U m. drsné se vyskytují kanárkově žluté ostny a u m. růžovky prostupuje bělavým povrchem narůžovělá barva. Třeň potom pokračuje u první občasnou žlutavou, oproti u druhé bělavou až bílou barvou. Na konci podvinutého klobouku jsou u první žluté bradavky, u druhé potom bílé.
U starých je rozdíl již nápadnější. M. drsná má bázi třeně občas i narůžovělou, ale stále zde vidíme, byť seschlé, ostny v několika řadách. Třeň má již do špinavě žluta. Bradavky na hnědém klobouku jsou široké, bílé až žlutobílé.
U m. růžovky je prakticky vše růžové, klobouk někdy růžovohnědý.
Pokud najdete m. drsnou, vyfoťte ji, zapamatujte si místo a nahlaste ČMS nebo mně.
Daniel Kvasnička
kvasnicka.daniel@gmail.com
Poznámka webmastera: kliknutím na obrázek se vám otevře v novém okně v původní velikosti 920x638 pixelů